EkoŞık Bir Moda Düşünülebilir

Çevreye duyarlılık birkaç on yıldır ciddi şekilde ivme kazanan bir hareket haline geldi. “Sürdürülebilirlik” ve geri dönüştürülebilir kaygısının güçlü olduğu bu akımın, sözlük tanımında sürekli yeniden üretim ve yenilenme yazan modayla ilişkilenmesi de bir süredir güç bela gerçekleşiyor. Bu süreç, bir yandan önemli bir hammadde ülkesi olan Türkiye’de organik tarımın ve ekolojik tekstilin teşvik edilmesini çağrıştırıyor, bir diğer yandan da tüketicilerin ve tasarımcıların bilinçlenmesini ve daha çevreci ürünleri kullanmayı veya tasarlamayı istemelerini gerektiriyor.
İzmir Ticaret Odası’ndan Hande Uzunoğlu 2010 yılında ekolojik tekstile dair yazdığı bir yazısında Türkiye’nin ekolojik tekstille tanışmasının aslında çok da yeni olmadığını belirtiyor. 1990’lı yıllarda ekolojik pamuk, iplik ve kumaşlar, artan dış talepler sonunda üretilmeye başlanmış ve 2000’lerin ortasına gelindiğinde Harran Ovası ve Ege’de ciddi oranlarda organik pamuk üretimi sağlanmış. Mavi Jeans ve Yeşim Tekstil gibi markalar da çıkardıkları çevreci ürünlerle sektör içinde başı çekmişler; Mavi Jeans 2006 yılında yarattığı Organic kreasyonuyla yüzde 100 Ege pamuğu kullanmış, Yeşim Tekstil ise Yeşim Recycle projesiyle geri dönüşümü kullanmaya başlamış.

Mavi Jeans Organic Koleksiyonu

Bu yaz NTV Yeşil Ekran tarafından başlatılan yeni bir yeşil proje de Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’ne destek olmak amacıyla Gamze Saraçoğlu, Gül Ağış, Nihan Peker ve Özlem Kaya tarafından tasarlanan bez çantalar. Bez çantalar tamamen doğal malzemelerden üretilmiş ve modacılar tarafından tasarlanmış. Buğday Derneği her geçen gün büyüyor ve kamuoyunda daha fazla tanınır hale geliyor. NTV’ninki gibi projeler hem daha çok medya görünürlüğü kazanması hem de kaynak bulması açısından çevreci dernekler için büyük önem taşıyor.

NTV Yeşil Ekran Bez Çantaları

Çevreci tasarımların alınabileceği bir diğer marka da Boa. 2007 yılında Sena Çevik ve Seray Cengiz tarafından kurulmuş, 2008 yılında Rotterdam’daki Bridges to Fashion etkinliğinde, 2010 yılında da Bora Aksu’nun da katıldığı Hong Kong’daki Eco Chic Asia fuarında yer almış. Boa’nın defter karalamalarını çağrıştıran şirin baskılı tshirtleri var.

Boa Studio: http://www.boastudio.org

Çevrecilik akımı sadece hazır giyim alanında yer edinmiyor, haute couture alanında da etkileri görülebiliyor. Örnekleri arasında modasını takip edenlerin tahmin edebileceği pamuk şekerine benzeyen tasarımlarıyla Bora Aksu var.

Bora Aksu for People Tree

İngiltere’de 2001 yılından beri çevreyle uyumlu ve sürdürülebilen modayı yaratmak için çalışan People Tree’ye tasarımılar yapan Bora Aksu, çeşitli moda fuarlarında da ekoşık olunabileceğini göstermiş. 2010 yılındaki Cenevre Ekoşık Moda Şovu’na katılan Bora Aksu şöyle konuşmuş:

“Moda bizim kelimeler kullanmadan iletişim kurmamızı sağlayan bir araç ve bir dil. O başlıbaşına ayrı ve uluslararası bir dil. Ekoşık projesinin bir parçası olarak iletişim kurma becerilerimin sınırlarını daha derin bir çizgiye getirmiş oluyorum. Bu couture elbiseleri kumaşı ve gizli güzelliğiyle bu derinlikte yarattığım zaman modada sürdürülebilirliğe dair farkındalığın arttırılabileceğini umuyorum, ki bunun da çok gerekli olduğu düşüncesindeyim”.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: